9074287032

AGENDA

Day 0 | Monday, May 20, 2024

11:00 AM – 12:15 PM

Registration Open and Networking Lunch

12:15 PM – 12:30 PM

Welcome Remarks and Introduction of Arctic Ambassadors

12:30 PM – 1:00 PM

Critical Conversations: What Happens in the Arctic Doesn’t Stay in the Arctic

Moderator:

  • Alejandro Moreno
    Associate Principal Deputy Assistant Secretary for the Office of Energy Efficiency and Renewable Energy, U.S. Department of Energy

Panelist:

  • Mike Dunleavy
    Governor, State of Alaska
  • Danielle Smith
    Premier of Alberta, Government of Alberta

1:00 PM – 2:15 PM

How Can National Laboratory Technical Assistance Programs Support Alaska? Success Stories and Lessons Learned from Across the 49th State

Moderator:

  • Caroline McGregor
    Senior Advisor, Energy Transitions & Communities, Office of Energy Efficiency & Renewable Energy, U.S. Department of Energy

Panelist:

  • David Martinez Biro
    Project Manager – Renewable Energy in Extreme Environments, National Renewable Energy Laboratory
  • Molly Grear
    Engineer, Pacific Northwest National Laboratory
  • Miguel Heleno
    Staff Scientist, Lawrence Berkeley National Laboratory
  • Andrea Mammoli
    Principal Member of Technical Staff, Sandia National Laboratories
  • Ingemar Mathiasson
    Energy Manager, Northwest Arctic Borough

2:15 PM – 2:30 PM

Break

2:30 PM – 3:30 PM

Demystifying Nuclear Energy Technologies

Moderator:

  • Christine King
    Director, Gateway for Accelerated Innovation in Nuclear

Panelist:

  • Erin Searcy
    Acting Deputy Laboratory Director for Science and Technology and Chief Research Officer, Idaho National Laboratory
  • David L. Luxat
    Manager, Sandia National Laboratories
  • Jim Cabe
    Principal Analyst, Pacific Northwest National Laboratory

3:30 PM – 4:00 PM

Spotlight on DOE Science Investments in Alaska

Moderator:

  • Levi Kilcher
    Senior Energy Advisor, Arctic Energy Office, U.S. Department of Energy

Panelist:

  • Colleen Iversen
    Distinguished Staff Scientist and Group Leader; Director of the NGEE Arctic Project, Oak Ridge National Laboratory
  • Matt Heavner
    Scientist, Los Alamos National Laboratory
4:00 PM – 5:00 PM
Onsite Networking and Mingling

Day 1 | Tuesday, May 21, 2024

7:30 AM – 9:00 AM

Registration, Breakfast and Exhibitor Booths Open

9:00 AM – 9:20 AM

Welcome Remarks

9:20 AM – 10:05 AM

Alaska Unlimited: An Overview of Abundant Resources and Potential in the Last Frontier
Presented by the Department of Energy Arctic Energy Office, in partnership with the Alaska Energy Authority

Moderator:

  • Erin Whitney
    Director, Arctic Energy Office, U.S. Department of Energy

Panelist:

  • Curtis W. Thayer
    Executive Director, Alaska Energy Authority
  • Levi Kilcher
    Senior Energy Advisor, Arctic Energy Office, U.S. Department of Energy

10:05 AM – 10:45 AM

Eyes on Alaska: A Department of Energy Leadership Roundtable

Moderator:

  • Erin Whitney
    Director, Arctic Energy Office, U.S. Department of Energy

Panelist:

  • Spencer Thibodeau
    Deputy Assistant Secretary for Intergovernmental Affairs, Office of Intergovernmental and External Affairs, U.S. Department of Energy
  • Alejandro Moreno
    Associate Principal Deputy Assistant Secretary, Office of Energy Efficiency and Renewable Energy, U.S. Department of Energy
  • Vanessa Chan
    Chief Commercialization Officer, Office of Technology Transitions, U.S. Department of Energy
  • Keishaa Austin
    Acting Director, Office of State and Community Energy Programs, Office of State and Community Energy Programs, U.S. Department of Energy
  • Dan Ton
    Program Manager, U.S. Department of Energy,Office of Electricity, Advanced Grid Research and Development Division
10:45 AM – 11:15 AM
Break
11:15 AM – 12:15 PM
Breakout Sessions

Researching the Railbelt: Renewable Portfolio Standards and a Path to Decarbonization

Moderator:

  • Jeremy Kasper
    Director, Alaska Center for Energy and Power

Panelist:

  • Marty Schwarz
    Power Systems Engineer, National Renewable Energy Laboratory
  • Steve Colt
    Research Professor, Alaska Center for Energy and Power

Sustainable Sourcing: The Role of Alaska in the Critical Minerals Supply Chain

Moderator:

  • Deantha Skibinski
    Executive Director, Alaska Miners Association

Panelist:

  • Melanie Werdon
    Director & State Geologist, Alaska Geological & Geophysical Surveys
  • Mike Schaffner
    Senior Vice President of Operations, Graphite One
  • Cal Craig
    Environmental and Permitting Manager, Ambler Metals, LLC
  • Mike Satre
    Director – Governmental Affairs, Hecla Mining Company
Sustainable Energy in Rural Alaska: Setting the Stage

Moderator:

  • Katie Conway
    Energy & Bulk Fuel Program Manager, Denali Commission

Panelist:

  • Dave Messier
    Infrastructure Program Manager, Tanana Chiefs Conference
  • Shaina Kilcoyne
    Energy Transition Program Manager, Alaska Venture Fund
  • Conner Erickson
    Director of Planning, Alaska Energy Authority
12:15 PM – 12:30 PM
Break

12:30 PM – 1:30 PM

The Future of Fossil Fuels
Lunch Presentation

Moderator:

  • Kara Moriarty
    President/Chief Executive Officer, Alaska Oil & Gas Association

Panelist:

  • Walt Hufford
    Director – Government and Regulatory Affairs – Americas, REPSOL
  • Robin Rorick
    VP, Midstream Policy, American Petroleum Institute
  • JR Wilcox
    Chief Executive Officer, Alyeschem
  • Alan Stuart-Grant
    Executive Vice President, Santos Energy Solutions, Santos
1:30 PM – 2:00 PM
Break
2:00 PM – 3:00 PM
Breakout Sessions

AI, Grid Integration and the Energy Transition

Moderator:

  • Clay Koplin
    Chief Executive Officer, Cordova Electric Cooperative, Inc.

Panelist:

  • Amogh Bhonde
    VP of Digital Solutions, Siemens Energy
  • Jay Byam
    Chief Executive Officer, Kartorium
  • Erin Searcy
    Acting Deputy Laboratory Director for Science & Technology and Chief Research Officer, Idaho National Laboratory
  • Sam Enoka
    Founder & CEO, Greensparc

BEE Smart: Community-Centered Energy Solutions for an Electrified Future

Moderator:

  • Brittany Smart
    Energy Transitions Initiative Coordinator, Alaska Center for Energy and Power

Panelist:

  • Robert Deering
    Senior Assessor, Alaska Heat Smart
  • Tom Marsik
    Research Advisor, National Renewable Energy Laboratory
  • Michelle Wilber
    Beneficial and Equitable Electrification Initiative Lead, Alaska Center for Energy and Power
  • Shivani Bhagat
    Research Assistant Professor, Alaska Center for Energy and Power
Efficiency First!

Moderator:

  • Audrey Alstrom
    Director – Renewable Energy & Energy Efficiency, Alaska Energy Authority

Panelist:

  • Jimmy Ord
    Director – Research and Rural Development, Alaska Housing Finance Corporation
  • Mindy O’Neall
    Executive Director, Cold Climate Housing Research Center
  • Jim Fowler
    Sr. Project Manager, Alaska Native Tribal Health Consortium
3:00 PM – 3:30 PM
Break

3:30 PM – 4:30 PM

Integrating Renewables: Innovations in Alaska and around the Globe

Moderator:

  • Martin Keller
    Laboratory Director, National Renewable Energy Laboratory

Panelist:

  • Jeff Mikulina
    Executive Director, Hawaii Climate Coalition
  • Rob Roys
    Account Manager, Microgrids, Tesla
  • Murali Baggu
    Laboratory Program Manager, Grid Integration, National Renewable Energy Laboratory
  • Jeremy Kasper
    Director, Alaska Center for Energy and Power
  • John Battaglini
    VP, New Market Development & Sales, Westinghouse Electric Company
5:30 PM – 7:30 PM
Alaska Railroad Excursion

Day 2 | Wednesday, May 22, 2024

8:00 AM – 9:00 AM

Registration, Breakfast and Exhibitor Booths Open

9:00 AM – 9:05 AM

Welcome Remarks

9:05 AM – 9:45 AM

Trends in Climate Tech Investment

Moderator:

  • Adam Crum
    Commissioner, Alaska Department of Revenue

Panelist:

  • Jeff Possick
    Managing Director, Goldman Sachs
  • Derek Kreifels
    Chief Executive Officer, State Financial Officers Foundation
  • Rob Gillam
    Chief Executive Officer, McKinley Management, LLC
  • Deven Mitchell
    Executive Director and Chief Executive Officer, Alaska Permanent Fund Corporation

9:45 AM – 10:45 AM

The Realities and Potential for Carbon Capture, Utilization and Storage

Moderator:

  • Nicholas Fulford
    Senior Director, Gas/LNG and Energy Transition, GaffneyCline

Panelist:

  • John Boyle
    Commissioner, State of Alaska, Department of Natural Resources
  • Lorali Simon
    Vice President, External Affairs, Usibelli Coal Mine
  • Kelly Germann
    Director, Strategic Planning, ConocoPhillips
  • Kyle Kohman
    Vice President, Energy Solutions, Santos
  • Toniqua Hay
    Stakeholder Engagement Lead, Rural & Remote Program, U.S. Department of Energy
10:45 AM – 11:15 AM
Break
11:15 AM – 12:15 PM
Breakout Sessions

Advancements in Carbon Capture Tech

Moderator:

  • Nicholas Fulford
    Senior Director, Gas/LNG and Energy Transition, GaffneyCline

Panelist:

  • Haley Paine
    Deputy Director, Alaska Division of Oil and Gas
  • Justin Seavey
    Senior Projects Engineer, Usibelli Coal Mine
  • Frank Paskvan
    Affiliate Professor for CCUS, University of Alaska Fairbanks Institute of Northern Engineering
  • Christine Resler
    President and CEO, ASRC Energy Services, LLC

Building an Energy Workforce of the Future

Moderator:

  • Chris Rose
    Founder and Executive Director, Renewable Energy Alaska Project

Panelist:

  • Annalise Klein
    Program Architect, Alaska Center for Energy and Power
  • Chris McConnell
    Director Alaska Network of Energy Education and Employment, Renewable Energy Alaska Project
  • Cathy LeCompte
    Division Director, Department of Labor and Workforce Development
  • Greta Schuerch
    Senior Advisor, Government & External Affairs, Teck Alaska/Red Dog Mine
Heating Buildings

Moderator:

  • Mike Stevenson
    Technical Assistance Team Lead, U.S. Department of Energy Office of Indian Energy

Panelist:

  • Dominique Pride
    Research Assistant Professor of Economics, Alaska Center for Energy and Power
  • Jim Fowler
    Senior Project Manager, Alaska Native Tribal Health Consortium
  • Bailey Gamble
    Electrical Engineer, Alaska Village Electric Cooperative
12:15 PM – 12:30 PM
Break

12:30 PM – 1:30 PM

Unlocking Alaska to Sustain Communities and Power America
Lunch Presentation

Moderator:

  • Mike Dunleavy
    Governor, State of Alaska

Panelist:

  • Andrea Gusty
    President & CEO, The Kuskokwim Corporation
1:30 PM – 2:00 PM
Break
2:00 PM – 3:00 PM
Breakout Sessions

Market Correction: An update on improvements in the Carbon Offset Markets

Moderator:

  • Nicholas Fulford
    Senior Director, Gas/LNG and Energy Transition, GaffneyCline

Panelist:

  • Trevor Fulton
    Carbon Offset Program Manager, Alaska Department of Natural Resources
  • Brian Kleinhenz
    President and Owner, Terra Verde
  • Nathan Lojewski
    Forestry Manager, Chugachmiut
  • Anthony Pennino
    Board of Directors, GeoAlaska

Charging Ahead: An update on EV Testing and Deployment in Alaska

Moderator:

  • Audrey Alstrom
    Director – Renewable Energy & Energy Efficiency, Alaska Energy Authority

Panelist:

  • Thomas Koetje
    Territory Sales Director – West U.S., FLO EV Charging
  • Kelli Toth
    Acting Director, Solid Waste Services
  • Michelle Wilber
    Beneficial and Equitable Electrification Initiative Lead, Alaska Center for Energy and Power

Eat, Heat, Drive, Thrive: The nexus of energy, food, water and transportation

Moderator:

  • Robert Venables
    Executive Director, Southeast Conference, Alaska

Panelist:

  • Carrie Bohan
    Facilities Programs Manager, Alaska Department of Environmental Conservation
  • Amanda Toerdal
    Pilgrim Hot Springs General Manager, Kawerak, Inc.
  • Josi Hartley
    Renewable Energy and Energy Efficiency Program Manager, Alaska Energy Authority
3:00 PM – 3:30 PM
Break
3:30 PM – 4:30 PM
Breakout Sessions

H2 the Future: The Alaska Hydrogen Roadmap and State Opportunities

Co-Moderator:

  • Erin Whitney
    Director, Arctic Energy Office, U.S. Department of Energy
  • Masha Koleva
    Chemical Research Engineer, National Renewable Energy Laboratory

Panelist:

  • Laurent Nassif
    Adjunct Faculty, Alaska Center for Energy and Power
  • Janarthanan Nythruva
    Vice President Industrial EAD Solutions, Americas, Siemens Energy, Inc.
  • David Edwards
    Future Technology & Innovation Manager, Horizon Power
  • Jamie Holladay
    Senior Advisor, Pacific Northwest National Laboratory

Overcoming Barriers to Investment

Moderator:

  • Gwen Holdmann
    Associate Vice Chancellor for Research, University of Alaska, Fairbanks

Panelist:

  • Ruben den Uyl
    Regional Manager Business Development | U.S., Northern Energy Capital
  • Isaac Vanderburg
    Chief Executive Officer, Launch Alaska
  • Erin Dovichin
    Managing Partner, Alaska Venture Fund

Peeking Behind the Curtain of Renewable Energy Integration in Rural Alaska

Moderator:

  • Cady Lister
    Senior Energy Advisor, Southeast Conference

Panelist:

  • Tom Atkinson
    General Manager & Chief Executive Officer, Kotzebue Electric Association, Inc.
  • Brian Hirsch
    Founder & Chief Executive Officer, DeerStone Consulting
  • David Karabelnikoff
    Manager Tribal Energy Systems and Sustainability, Alliance for Tribal Clean Energy
  • Bill Thomson
    Technical and Engineering Advisor to the CEO, Alaska Village Electric Cooperative
4:30 PM – 6:00 PM
Networking Reception

Day 3 | Thursday, May 23, 2024

8:00 AM – 9:00 AM

Registration, Breakfast and Exhibitor Booths Open

9:00 AM – 9:05 AM

Welcome Remarks

9:05 AM – 9:45 AM

Diversifying the Near-Term Cook Inlet Energy Portfolio

Moderator: 

  • Erin Whitney
    Director, Arctic Energy Office, U.S. Department of Energy

Panelist: 

  • Matt Perkins
    Chief Executive Officer, Alaska Renewables, LLC
  • Curtis W. Thayer
    Executive Director, Alaska Energy Authority
  • Jenn Miller
    Chief Executive Officer, Renewable IPP
  • Arthur Miller
    Chief Executive Officer, Chugach Electric Association, Inc.
  • John Sims
    President, ENSTAR Natural Gas Company

9:45 AM – 10:30 AM

An Update on Project Pele by Dr. Jeff Waksman, Department of Defense

Moderator: 

  • Gwen Holdmann
    Associate Vice Chancellor for Research, University of Alaska, Fairbanks
    10:30 AM – 11:00 AM

    Break

    11:00 AM – 12:00 PM
    Breakout Sessions

    Diversifying Alaska’s Energy Portfolio: Exporting Renewable Energy from Cook Inlet

    Moderator: 

    • Levi Kilcher
      Senior Energy Advisor, U.S. Department of Energy Arctic Energy Office

    Panelist: 

    • Stuart Davies
      Chief Executive Officer, ORPC
    • David Clarke
      Engineering Director, Alaska Marine Power
    • Anthony Pennino
      Board of Directors, GeoAlaska
    • Givey Kochanowski
      Regional Director, Bureau of Ocean Energy Management

    A Roadmap for Advanced Nuclear Development in Alaska

    Moderator: 

    • Gwen Holdmann
      Associate Vice Chancellor for Research, University of Alaska, Fairbanks

    Panelist: 

    • Michael Valore
      Senior Director – eVinci Commercialization, Westinghouse Electric Company
    • Marc Nichol
      Executive Director, New Nuclear, Nuclear Energy Institute
    • Richelle Johnson
      Lead Analyst, University of Alaska Center for Economic Development
    • Victoria Baggio
      Chief Operating Officer, Radiant Industries

    Electric Distribution and Transmission in Remote Alaska

    Moderator: 

    • Chris McConnell
      Director Alaska Network of Energy Education and Employment, Renewable Energy Alaska Project

    Panelist: 

    • Rebecca Garrett
      Rural Programs Manager, Alaska Energy Authority
    • Ingemar Mathiasson
      Energy Manager, Northwest Arctic Borough
    • Peter Larsen
      Leader, Energy Markets and Policy, Lawrence Berkeley National Laboratory
    12:00 PM – 12:15 PM

    Break

    12:15 PM – 1:15 PM

    Presentation by Martina A. Strong, U.S. Ambassador to the United Arab Emirates
    Lunch Presentation

    Moderator:

    • Mike Dunleavy
      Governor, State of Alaska
      1:15 PM – 1:45 PM

      Break

      1:45 PM – 2:45 PM

      The Wyoming Case Study: Attracting Investment in Advanced Nuclear Power

      Moderator:

      • Christi Bell
        Associate Vice Chancellor and Executive Director, UAA Business Enterprise Institute University of Alaska, Anchorage

      Virtual Presenter:

      • Mark Gordon
        Governor, State of Wyoming

      Panelist:

      • Rob Creager
        Executive Director, Wyoming Energy Authority
      • Joshua Parker
        Director, Business Development, BWXT Advanced Technologies
      • Jon Conrad
        Director of Governmental Affairs Tata Chemicals Soda Ash Partners, LLC / Wyoming Representative House District 19, Tata Chemicals
      2:45 PM – 3:00 PM
      Break

      3:00 PM – 4:00 PM

      From the Base to the Community: How the defense department’s pursuit of emerging energy solutions can spur commercial adoption

      Moderator:

      • Brittany Smart
        Energy Transitions Initiative Coordinator, Alaska Center for Energy and Power

        Panelist:

        • Rachel Jacobson
          Assistant Secretary of the Army (Installations, Energy, and Environment), U.S. Army
        • Brendan Owens
          Assistant Secretary of Defense for Installations, Energy, and Environment, Department of Defense
        • Michael McGhee
          Acting Deputy Assistant Secretary of the Navy (Energy), Department of the Navy

        4:00 PM – 4:15 PM

        Closing Remarks

        4:15 PM – 5:30 PM
        Closing Reception

        Agenda subject to change.